Haber Detayı
18 Temmuz 2018 - Çarşamba 18:55 Bu haber 3161 kez okundu
 
Van’da iki kafile kültür ziyafeti yaşadı
Van Sevdalıları Ve Sosyal paylaşım platformu olan Facebook’ta “Erik Değdirenler ve Sevenleri”adıyla Vanlılar ve Van dostlarından oluşan sosyal paylaşım sitesinin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri “Erik Değdirenler....
KÜLTÜR Haberi
Van’da iki kafile kültür ziyafeti yaşadı

Van dışında yaşayan ve hasret çeken Van'lılar Gönüllü Turizm Elçimiz Gülten Ödemiş organizasyonunda ve Eğitimci Nesrin Katlı yöneticiliğinde yapılan iki ayrı organizasyon ile Van'a getirilen eğitimci misafirlerimiz ve Erik Değdirenler Şehrimizin tarihi ve turistik yerlerini gezip, alışveriş yaptılar. Van Mutfağı ile tanışan misafirler, Van türküleri eşliğinde Van yemeklerinin tadına vardılar. Yapılan organizayon ile bir kez daha Van'a aşık olduklarını ve her yıl yanlarında bu güzelliklerden mahrum kalmış arkadaşlarını, dostlarını getireceklerini ifade ettiler..

İki Grup halinde gelen Van sevdalıları programlarını şu şekilde bitirdiler;

1. GRUP: Ülkemizin Her Yöresinden Öğretmenler Ve Eğitimciler

Van Öğretmen Okulu ve Lisesi (Yatılı ve Gündüzlü) mezunları, 41 yıl  aradan sonra Van'da olmanın mutluluğunu yaşadılar.  İçlerinde Profesör, yazar, şair, ressam ve öğretmenlerden oluşan grup Van Gölü çevresi, Nemrut Krater Gölü, Doğu Beyazıt İshak Paşa sarayı, Hoşap Kalesi, Çavuştepe,Van Kalesi, Muradiye Şelalesi, Erciş Balık Bendi, Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Abdurrahman Gazi Türbesi, Ahmed-i xani türbesi, Tatvan Sahili, Van Çarşısı gibi tarihi ve turistik yerleri gezdi ve ilimizden çok mutlu ayrıldılar...

2. GRUP: Van Dışında Yaşayan Vanlılar (Erik Değdirenler)

Sosyal Medyada (Facebook) örgütlenen ve adını halk arasında ''Erik Değdiren Böceğinden'' alan ''Erik Değdirenler ve Sevenleri '' Grubun Kurucusu Azmi İlvan'ın çok sevdiği kuzeni ve Van'ın değerli büyüğü Hamdi İlvan'ın vefatı (Allah Rahmet eylesin) dolayısı ile katılamadığı Van etkinliği diğer yönetici Gülten Ödemiş'in önderliğinde yapıldı. Bu yıl 3.sü düzenlenen etkinlikte, Van'ın tarihi ve turistik yerlerini gezen Vanlılar hasret giderdi.

VAN'LI ERİK DEĞDİRENLER

Vanlı erik değdirenlerin kendine has özellikleri; Van’dan gitmiş olsalar da içlerinde hep bir Van özlemi vardır. Bazıları düzenli olarak her yıl belli zamanlarda bazıları da birkaç yılda bir Van’a gelip; Van Gölü’nde yüzerek “bu deniz başka bir ilde olsaydı neler yapmazdılar” muhabbeti yaparlar. Cumhuriyet Caddesinde turlayarak “nerede eski Van” diye yakınırlar. Kebapçı Halil’de kebap yiyerek “bu etin tadı hiçbir yerde yok” derler. Kahvehanelerde içtikleri kıtlama çay eşliğinde “Eski Van” muhabbeti yaparak özlemlerini giderirler. Giderken de hem kedisi hem de Van’a gelemeyen dostları için; Van çöreği, tandır ekmeği, otlu peynir, tuzlu Van balığı, erişte, kurutulmuş erik gibi gıdaları götürmeyi ihmal etmezler.

Organizasyon ve Geziler ile ilgili görüşlerini aldığımız Gülten Ödemiş şunları dedi;

 

''BİZ ASLA VAN'I TERKETMEDİK''

 

'' Biz asla Van'ı bırakmadık kimimiz gelin olarak, kimimizde başka sebeplerden dolayı Memleketimizdeb ayrılmak Zorunda kaldık, her nerde olursa olsun Van ve Vanlıları anlattık yaşattık ve bu vesile ile hep memleketimizi merak edenler oldu yerinde yaşamak isteyenler oldu ve bizlerde Van sevdalılarını ve Vanlı olup Van dışında Yaşayan Vanlıları Van'a Getirmek İçin Çalıştık Çabaladık şükürler olsun Bu Çalışma Meyvesini vermeye Başladı...

Van dışında yaşayan Vanlılar ''Erik Değdirenler ve Sevenleri grubu'' olarak bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz Van etkinliğimizde bir araya geldik şehrimizin tarihi ve turistik yerlerini gezdik, anılarımızı tazeledik, hasret kaldığımız şehrimizi doyasıya yaşadık.
41 yıl önce Van Öğretmen Okulu ve Liseesi'nden mezun olan ve yurdumuzun çeşitli yörelerinde görev alan ve Van'ı asla unutmayan anılarında yaşatan öğretmenlerimizin anılarını gerçeğe dönüştürdük ve Van'a getirdik, gezdirdik, eğlendirdik, hasret giderdik, mutlulukları görülmeye değerdi.Van'ın muhteşem güzelliği karşısında büyülenen eğitimcilerimiz,''bundan böyle Van'a geleceklerini ve gittikleri her yerde Van'ı anlatacaklarını'' söylediler.

 

''TEŞEKKÜRLER VAN''

 

Van'da bulunduğumuz süre içersinde bizlerden hizmetleri esirgemeyen, Merit Şahmaran Oteline, Van Belediyesi Ulaşım Hizmetlerine (İskele turu ), Turlarımızı gerçekleştiren Zeysin turizim şirketine, Van kahvaltısı Mucidi Bak hele bak Yusuf Konak Abimize, Van'ımızı misafirlerimize anlatan Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ'a, Misafirlerimize Van türküleri ile hoşça vakit geçirten Van Oturma Gecesi Grubu şefi Murat Sait Yaşar ve ekibine, DJ Umut Aldi'ye, Van esnafında teşekkür ediyoruz.

Ödemiş; ''Bu turlarımız ile Van'ı, kahvaltısını, tarihi mekanlarını, Van Gölü havzasını, Van Balığı'mızı, Kedimizi, kısacası Van'ın değerlerini her platform'da tanıtmaya devam edeceğiz'' dedi.

Kaynak: Editör: Muhammed Haşim
Yorumlar
Haber Yazılımı