Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 15:30 Bu haber 1549 kez okundu
 
Şampiyonlar Ligi İçin UEFA’dan FLAŞ Karar!
UEFA, tüm hakemlerini VAR sistemiyle ilgili eğitemediği için bu sezon Şampiyonlar Liginde Video Yardımcı Hakem uygulamasının kullanılmayacağını belirtti.
SPOR Haberi
Şampiyonlar Ligi İçin UEFA’dan FLAŞ Karar!

Futbol gündeminin birinci sırasına yerleşen VAR sistemi, bu spor dalının en önemli organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi'nde kullanılmayacak. FIFA Dünya Kupası'nda kullanılan ve turnuvaya damga vuran Video Yardımcı Hakem uygulamasıyla ilgili olarak UEFA'nın kararını verdiği belirtiliyor.

'EĞİTİM İÇİN ZAMAN GEREKİYOR'

Son olarak Türkiye'deki Süper Kupa maçında Galatasaray-Akhisarspor mücadelesinde de kullanılan sistemin birçok kulvarda yaygınlaşmasına karşın, Şampiyonlar Ligi'nde bu sezon kullanılmayacağı ifade ediliyor. Bunun en temel gerekçesini ise tüm Avrupa'daki hakemleri sistem için eğitmenin uzun bir zaman alacak olması gösteriliyor.

'BİR SONRAKİ SEZON UYGULANACAK'

İtalya, Portekiz, Fransa, İtalya, Hollanda, Türkiye gibi ülkelerde kullanılan sistemin, kıtanın diğer ülkelerinde ise kullanılmadığına dikkat çekiliyor. Bu durumda, bir çok ülkeden hakemlerin sistem için yetiştirilmesinin yeni sezona yetişmeyeceğine dikkat çekiliyor. Bu yüzden Şampiyonlar Liginde VAR sisteminin 2019-20 sezonundan itibaren uygulanması düşünülüyor.
'ULUSLAR LİGİNDE DE UYGULANMAYACAK'

UEFA Hakem Komitesi'nde başkanlığa getirilen Roberto Rosetti'nin bu anlamda önemli katkısı olacağı vurgulanıyor. VAR uzmanı olan İtalyan eski hakemin, önümüzdeki süreçte konuyla ilgili adımları atacağının altı çiziliyor. Öte yandan önümüzdeki ay başlayacak UEFA Uluslar Ligi'nde de VAR sisteminden faydalanılmayacağı iletiliyor.

Kaynak: Editör: Muhammed Haşim
Yorumlar
Haber Yazılımı