Haber Detayı
17 Temmuz 2018 - Salı 16:14 Bu haber 1977 kez okundu
 
Çimento Tüketicileri tekelleşmeye karşı
Son zamanlarda Çimento fabrikalarının yaptığı zamlar, çimento tüketicilerini zor durumda bıraktı. Van’da bulunan Beton Santralleri, Çimento satıcıları, İnşaat Üreticileri, Yapsatçılardan oluşan bir heyet, çimento fabrikalarının sezon ortasında zam yapmalarına karşın bir araya geldiler.
GÜNDEM Haberi
Çimento Tüketicileri tekelleşmeye karşı

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir araya gelen sektör temsilcileri, sezon başında anlaşmalar yaptıklarını belirterek “Yapmış olduğumuz anlaşmalara göre müşterilerimize fiyat bildirdik. Bu fiyatlar üzerinden anlaşmalar yaptık. Ancak şu an bölgede bulunan  Van, Muş, Kurtalan ve Doğubayazıt Çimento Fabrikaları bizlere zamlı fiyatlarla ürün veriyorlar. Bu durumu biz anlaşma yaptığımız müşterilerimize yansıtamıyoruz. Dolayısı ile bu durumda beton santralleri, İnşaat Üreticileri zor bir durumla karşı karşıya kalacağız. Fabrikaların zam oranlarını sezon ortasında değil, sezon başlamadan bildirmeleri, sektörün geleceği açısından da çok önemlidir” ifadesini kullandılar.

 

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, oda üyelerinin sorunlarının çözümü için çaba gösterdiklerini belirterek, “Başta Van Çimento Fabrikası olmak üzere bölgede bulunan diğer Çimento fabrikası yetkilileri ile görüşeceğiz. Üyelerimizin mağduriyet yaşamasını istemiyoruz. Van Çimento Fabrikası da bizim üyemiz. Dolası ile buradaki üyelerimiz ve Çimento fabrikası yetkililerinin görüşmesini ve makul seviyede,  iki tarafı da mağdur etmeyecek bir sonuç  olması için çalışmalar yapacağız” dedi.

 

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, İnşaat Sektörünün çok hassas ve kırılgan bir sektör olduğunu belirterek “Kısa yaz sezonunda çalışan İnşaat Sektörü böylesi sorunlarla karşı karşıya kaldığında sektör temsilcileri mağdur oluyor. Bunun önüne geçmek için kentte bulunan sektör temsilcilerimizin sorunlarını yakından takip ediyoruz. Bugün bizimle görüşmeye gelen Beton Santralleri ve Yapsatçılardan oluşan heyetle görüştük. Van Çimento Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı ile de görüştük. İnşallah tarafları mağdur etmeyecek bir sonuç ortaya çıkacaktır” dedi.

Kaynak: Editör: Muhammed Haşim
Yorumlar
Haber Yazılımı