Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 16:24 Bu haber 1658 kez okundu
 
Barzani’dan seçim tarihi açıklaması
Erbil’de bir basın toplantısı düzenleyip medyanın gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Neçirvan Barzani...
- Haberi
Barzani’dan seçim tarihi açıklaması

Erbil’de bir basın toplantısı düzenleyip medyanın gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Neçirvan Barzani, ABD Başkanı Donald Turmp’ın DAİŞ’le Mücadelede Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün seçimlerin ertlenemesini önerdiği iddiasını yalanladı.

Neçirvan Barzani McGurk’ün seçimlerin ertelenmesi konusunda bir talebi olmadı Sadece zamanında yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgi istedi biz de ''zamanında yapılacağını söyledik'' ifadelerini kullandı. Barzani ''Seçimler zamanında ve sükûnet içinde yapılacak'' dedi.

Barzani Süleymaniye havalimanı konusunda ise sözlerini şöyle sürdürdü ''Çok zorlu 4 yıl geçirdik. Karanlık bir tünelin içindeydik, şimdi ışık görünmeye başladı. Uluslararası Süleymaniye Havalimanı’ndan Türkiye’ye uçuşların durdurulması kararı siyasidir. Türkiye’nin endişeleri ciddiye alınmalı. O endişeler boş değil. Türkiye’nin endişelerinin giderilmesi ve Süleymaniye havalimanın açılmasını talep ettik Kürdistan Bölgesi’yle dünya ve bölgesel ülkelerle ilişkilerin normal haline döndüğünü ifade eden Başbakan, “Son ziyaretimi Türkiye’ye yaptım. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin törenine katıldım. Gelecekte tekrar Türkiye’yi ziyaret etmeyi düşünüyorum. Ancak henüz belirlenen bir tarih yok” dedi.

ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoya da değinen Barzani, ambargolar konusunda Irak çerçevesinde hareket edeceklerini vurguladı.

Kaynak: Editör: Muhammed Haşim
Yorumlar
Haber Yazılımı